English version

Prywatna praktyka stomatologiczna
HALIDENT
ul. Prądnicka 42 31-202 KrakówFakty i mity


Nie muszę chodzić na kontrole, bo mam lusterko i sam sobie oglądam zęby

Nieprawda: Jeśli pacjent jest w stanie samemu wykryć ubytek, to zwykle sytuacja już wygląda źle. Większość ubytków próchniczych ma swój początek na powierzchniach zębów niewidocznych czyli pomiędzy nimi. Aby uniknąć poważnego problemu wystarczy raz na rok poddać się badaniu kontrolnemu poszerzonemu o badanie rentgenowskie: tzw. zdjęcia zgryzowo-skrzydłowe. Tylko w ten sposób można ocenić stan powierzchni stycznych zębów oraz szczelność założonych wypełnień.

Ząb reaguje na zimno i inne bodźce, więc jest "dziurawy"

Nieprawda: Ból po kontakcie z zimnym pokarmem, lecz szybko i samoistnie przemijający nie jest zwykle objawem próchnicy, lecz tzw. nadwrażliwości zębiny. Obszar nadwrażliwy znajduje się najczęściej w okolicy przydziąsłowej nazywanej szyjką zęba.

Nadwrażliwość zębów towarzyszy diecie bogatej w substancje kwaśne jak owoce, zwłaszcza cytrusowe oraz napoje typu cola. Nie powinno się stosować do codziennej higieny szczotek o twardym włosiu, past ściernych (uwaga na te przeznaczone dla palaczy!!!!) oraz poziomego szczotkowania zębów ruchem posuwisto-zwrotnym.

Po zaplombowaniu zęba czuję, że coś jest nie tak, ząb pobolewa - więc jest źle zaplombowany

Nieprawda: Uraz związany z usuwaniem próchniczej tkanki, oraz drobnoustroje mogą wywołać zapalenie miazgi. Ten stan, zwany nadwrażliwością pozabiegową jest na szczęście w większości przypadków odwracalny i goi się samoistnie.

W stomatologii postęp dokonuje się szybko, więc wiertło wkrótce zostanie wyparte przez laser albo żel

Nieprawda: niestety nie, zastosowanie lasera ogranicza się do przypadków, gdzie estetyka nie stoi na pierwszym miejscu, poza tym może powodować znaczną nadwrażliwość pozabiegową.

Szeroko reklamowane żele mogą mieć zastosowanie u dzieci, gdzie zmniejszenie stresu będzie priorytetem przed trwałością i estetyką. NIE zastąpi jednak całkowicie wiertła- ubytek trzeba otworzyć

Mam przykry zapach z ust - na pewno mam gdzieś "dziurę"

Nieprawda: Jest wiele przyczyn nieświeżego oddechu- od przyczyn ogólnoustrojowych, czyli wrzody żołądka, choroby przełyku, zapalenie migdałków, zatok . Nas interesują tu przyczyny mające początek w jamie ustnej, mogą to być zakażenia grzybicze, ale najczęściej jest to niedostateczna higiena.

Prawda: Aby zwalczyć nieświeży oddech, pamiętaj:

• czyść zęby co najmniej 2 razy dziennie a najlepiej po każdym posiłku,
• czyść język ! dostępne są w sprzedaży szczoteczki ze specjalną powierzchnią do czyszczenia języka i policzków
• używaj nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
• stosuj antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej,
• co najmniej raz na 3 miesiące odwiedź stomatologa,
• 2-3 razy dziennie płucz gardło szałwią lub rumiankiem,
• wyeliminuj z diety czosnek, ostrą paprykę, cebulę, wędzone ryby, potrawy ostro przyprawione,
• pij dużo wody mineralnej,
• unikaj picia kawy i mocnej herbaty,
• nie pij alkoholu,
• nie pal tytoniu,
• stosuj odświeżacze do ust, gumy do żucia, cukierki do ssania (działają krótkotrwale i wyłącznie objawowo)

Szczotkuję zęby dwa razy dziennie, więc wystarczająco dbam o zęby

Nieprawda: Najwięcej bakterii znajduję się na powierzchni języka, która nie jest gładka, SA to bakterie, których produktami przemiany materii są związki siarkowe- posiadające niezwykle nieprzyjemny zapach. Podobnie w przestrzeniach międzyzębowych- szczotką nie jest się w stanie tam dotrzeć .

Leczenie kanałowe jest bardzo bolesne

Nieprawda: Leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu, jest to zabieg trudny, bardzo pracochłonny i czasochłonny. Niewielkie rozmiary kanałów korzeniowych wymagają użycia specjalistycznych, wysokiej jakości instrumentów do stopniowego ich poszerzania, aby potem pustą przestrzeń można było wypełnić specjalnymi uszczelniaczami. Podczas leczenia i po skończonym leczeniu należy wykonywać kontrolę RTG. To wszystko powoduje, ze dobrze wykonane leczenie endodontyczne nie może być tanie.

Dentysta zrobił mi 4 prześwietlenia - jestem "napromieniowany"

Nieprawda: W przypadku zastosowania Radiowizjografii, czyli systemu cyfrowego obrazowania, nie wymagającego klisz, gdzie obraz pojawia się natychmiast na ekranie monitora- dawka promieniowania jest nawet 7 razy mniejsza w stosunku do prześwietleń na kliszy.

Dentysta robił mi plombę 50 minut - coś mu nie wychodziło

Nieprawda: Stan zębów naszego społeczeństwa, niestety, jest zły. Pacjent zgłasza się najczęściej, gdy ubytek jest bardzo duży, sięga poniżej dziąsła. Aby dobrze wykonać wypełnienie należy zastosować różnego rodzaju formówki odbudowujące ścianę zęba, uszczelnić taką konstrukcję klinami aby zapobiec nawisom plomby pod dziąsłem, co powodowałoby niemożność oczyszczenia zęba nitką a to doprowadziłoby do odkładania pokarmu, stanu zapalnego dziąsła i bardzo szybko do próchnicy w tym miejscu. Do takiej odbudowy stosuje się przynajmniej 3 rodzaje materiałów- cement glassjonomerowy- uwalniający fluor i wzmacniający miejsce połączenia, potem płynny kompozyt szczelnie wypełniający każdą szczelinkę aż w końcu właściwą „plombę” kompozyt światłoutwrdzalny. Potem bardzo ważne jest dokładne wygładzenie wypełnienia na każdej powierzchni a zwłaszcza pomiędzy zębami . Na to potrzebny jest czas.

Wybielanie zębów strasznie niszczy zęby

Nieprawda: Należy dobrać odpowiednią metodę dla każdego pacjenta, w przypadku pacjentów z dużą wrażliwością zębów stosuje się metodę wybielania w domu przez okres tygodnia- na wykonanych w gabinecie dopasowanych do uzębienia pacjenta łyżkach. To dopasowanie jest bardzo ważne, aby żel nie uszkodził dziąseł. Kupowanie w Internecie specyfików ze standardowymi łyżkami, płytkami, może się źle skończyć. Są podstawowe zasady przy wybielaniu- stosowanie podczas wybielania preparatu odbudowującego szkliwo, absolutny zakaz spożywania kolorowych pokarmów i płynów oraz kontrola w gabinecie.

Licówki są prostą i nie niszczącą zęba metodą na piękny uśmiech

Nieprawda: Licówki, tak naprawdę można zastosować w bardzo niewielu przypadkach: zgryz musi być prawidłowy, ząb nie może mieć dużej próchnicy ani dużych plomb. Zabieg wcale nie jest nieagresywny, gdyż przygotowanie zęba pod licówkę wymaga znacznego zeszlifowania przedniej powierzchni zęba oraz zebrania z długości. Nietknięta zostaje tylko tylna powierzchnia zęba.

Korony na zębach wyglądają sztucznie, każdy będzie je widział

Nieprawda: Wszystko zależy od technologii wykonania korony. Najnowsze korony to porcelana napalana na tlenku cyrkonu. Właściwości tych materiałów powodują, że w sposób prawie doskonały odbudowana jest struktura wewnętrzna zęba . Odwzorowuje przezierność zębiny i szkliwa, przez co padające światło jest pochłaniane i odbijane przez te warstwy tak, jak w naturalnym zębie.

Nie jest to korona tania, tańszą alternatywą jest porcelana napalana na stali, ale może być czasem widoczne przeświecanie w okolicy szyjki zęba czy dziąsła, co w odcinku przednim nie jest wskazane.

Zrobię sobie implanty i nie będę musiał nosić protezy

Nieprawda: Wszystko zależy od ilości brakujących zębów, od tego w jakim stopniu zanikła jest kość, w przypadku braku wszystkich zębów nie zawsze da się zastosować mosty cementowane na stałe, czasem implanty stanowią tylko dodatkowe utrzymanie czy podparcie dla protez wyjmowanych. W przypadku niewielkich braków lub braku pojedynczych zębów jest to rozwiązanie doskonałe i rzeczywiście stosuje się tu koronę na implancie zacementowaną na stałe.

Zrobię sobie implant i nie będę musiał szlifować sąsiednich zębów

Prawda: Jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza przy braku pojedynczych zębów, rozwiązania stosowane dotychczas wymuszały w celu dostawienia jednego zęba oszlifowanie dwóch sąsiednich.

Po usunięciu zęba od razu zrobię sobie implant i wyjdę z gotowym, nowym zębem

Nieprawda: Implant potrzebuje pół roku czasu na wgojenie. W pewnych przypadkach i to tylko w odcinku przednim możliwe jest natychmiastowe „wkręcenie” implantu ale zastosowana na niego korona jest tylko koroną tymczasową, której nie można obciążać gryzieniem, służy tylko do zamaskowaniu ubytku po usuniętym zębie. Po okresie wgojenia wszczepu wykonuje się koroną docelową